Dünya Altın Fiyatları Ne Olur?

Altın Perşembe günü ons başına 1.920$ yakınlarında gezindi ve Fed'in para politikasını sıkılaştırma ihtimalinin artmasıyla birlikte bir haftadan fazla yatay kaldı. Son toplantıdan çıkan FOMC tutanakları ve Lael Brainard da dahil olmak üzere birçok yetkilinin açıklamaları, Fed'in bilançosunda bir indirim yapacağını, bazı yetkililerin ise federal fon oranında daha büyük bir artışı tercih edeceğini gösterdi. Bu arada, yatırımcılar Ukrayna'da bitmekten çok uzak olan savaşı izlemeye devam ediyor. ABD, Rusya'ya yeni yaptırımlar açıkladı ve Avrupa'nın Rusya'dan doğal gaz ithalatına yasak getirmesi pek olası olmasa da, AB bunu takip edecek.

Yatırım Aracı Olarak ALTIN?

ilker zorlu

Altın; çoğunlukla Londra OTC piyasasında, ABD vadeli işlemler piyasasında (COMEX) ve Şanghay Altın Borsasında (SGE) işlem görmektedir. Standart gelecek sözleşmesi 100 troy ons'tur. Altın, politik ve ekonomik belirsizlik dönemlerinde cazip bir yatırımdır. Dünyadaki altın tüketiminin yarısı kuyumculukta, %40'ı yatırımlarda ve %10'u sanayidedir. En büyük altın üreticileri Çin, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Afrika, Rusya, Peru ve Endonezya'dır. Altın takıların en büyük tüketicileri Hindistan, Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye, Suudi Arabistan, Rusya ve BAE'dir. Bu makale, alım satım kararları vermek için bir temel değil, yalnızca size bir referans sağlamayı amaçlamaktadır. Devamını Okuyun…

Blockchain Dijital Dünyayı Özgürleştirecek

ilker zorlu

Web 3.0, blok zinciri teknolojisinin faaliyetlerine dahil edilmesine dayalı olduğundan, oluşturacağı yeni World Wide Web, merkezi olmayan, güvenilmez (Web 3.0 aracıyı alır) ve izinsiz (herkes katılabilir ve hiç kimse yasaklanamaz) olacaktır. Bu gerçekler, otokratik hükümetlerin insan hakları aktivistlerinin ve muhaliflerin internete erişimini engellemeye çalıştığı bir dünyada daha da kritik hale geliyor. Blockchain ve Web 3.0 birlikte yeni bir gelecek inşa ediyor.

Devamını Okuyun…

"Volcker Anı" Nedir?

ilker zorlu

Yıl 2022; ABD'de ve dünyada ekonomi çevreleri "Paul Volcker anı"nı konuşuyor. 1973'teki enerji krizi sırasında enflasyon 1974'te %12'ye kadar tırmanıp 1976'da %5'e gerileyen ABD'de, 1979'daki ikinci enerji krizi sırasında, Mart 1980'de %14.6'ya kadar çıkmıştı. Paul Volcker, Ağustos 1979'da göreve geldiğinde enflasyon %12'lere çıkmıştı. Volcker, Fed'in politika faizi olan Fed Funds oranını 10 puanlık artışla 1981'e gelindiğinde %19'a kadar yükseltmişti. Enflasyon 'ezilirken' durgunluğa giren ABD ekonomisinde işsizlik oranı da %5-7.5 bandından 1983'te %10'lara fırlamıştı. Ağustos 1983'e gelindiğinde ise enflasyon %2.4'e kadar gerilemişti.

Devamını Okuyun…